Home

 

Spolek sběratelů

 Časopis

 Přihláška

 Adresy spolků

 

M. Jančáková

 Životopis

 Seznam exlibris

 Galerie exlibris

 

Různé

 Aktuality

 Sborník

 Sjezd 

 Ubytování

 Odkazy 

 

    

 

 

 

      

  číslo 1, 2003                                                                            další čísla


 

7. Ing. Jiří Soukup:

Jaroslav Tvrdoň - exlibris a poštovní známka.

 

exlibris bookplate TvrdonNedávno se mi dostal do rukou novinový článek (Právo, sobota 22. února 2003, str. 12) o výsledku ankety o nejkrásnější českou poštovní známku. To mne vedlo k zamyšlení nad spojitostí knižní značky a poštovní známky.
Exlibristé patřili u nás často také k elitě známkařů , ať to byl např. Jaroslav Lukavský, Karel Svolinský, Josef Herčík, ze současných pak Antonín Odehnal, Oldřich Kulhánek, Karel Beneš, Bedřich Housa a další. Patří mezi ně i nestárnoucí prof. Josef Liesler. A právě Josef Liesler se zasloužil o novou krev mezi rytci známek. Jistě není náhodou, že opět v těsné spojitosti i s tvůrci exlibris.
A právě v této souvislosti je nutné zmínit náročné a kvalitní rytectví Jaroslava Tvrdoně z Vlčnova. Po řadu let sleduji jeho tvorbu. Vždyť již před více jak 20 lety při cestě po jižní Moravě jsem zavítal do Vlčnova, přímo do dílny družstva Kovoznak, abych pozdravil a složil hold vynikajícímu rytci. Snad se mi již tehdy podařilo odhadnout jeho umělecké kvality a psát o něm obdobně jako o Evě Haškové, když studovala ještě u Sklenářů na VŠ UMPRUM, Ivance Kantůrkové na Hollarce, nebo o Karle Ryvolové, dříve než její dílo získalo obecnou známost a oblibu nejen u exlibristů ale i u celé obce milovníků umění.
Jaroslav Tvrdoň, ( * 10.6.1950 ) rodák ze Starého Města u Uherského Hradiště, měl blízko k Rudovi Kubíčkovi, který ho umělecky vzdělával. Věnoval se nejdříve rytí ve Zbrojovce Uherský Brod, obdobně jako kdysi Josef Herčík st. Není proto divu, že se roku 1974 usadil v blízkém Vlčnově. Vedle práce dle zadání zákazníka věnoval se i vlastní umělecké tvorbě. Dosud vyryl 18 exlibris. Část je vlastní tvorba, část je transkripcí děl jiných umělců jako je Dušan Janoušek, Josef Weiser, S. Žampach, Arnošt Hradal, Alfons Mucha, dle přání zadavatele. Od roku 1994 se Jaroslav Tvrdoň představuje na Žních českého a slovenského exlibris v Galerii na mostě v Hradci Králové. Na mostě se objevila i jeho bohatá tvorba novoročenek. Novoročenky ryje od 80. let k oslavě okolních měst nebo připomenutí událostí doby. Majitelé jsou nároční obdivovatelé rytiny na PF a GEL jako Jožka Černý, Kallusovi, Bednaříkovi a další.
Známková tvorba Jaroslava Tvrdoně má na svém kontě skladatele populární hudby J. Poncara, K. Vacka, J. Vejvodu dle návrhu K. Dvořáka, Cirkus - Josef Liesler, Velikonoce - Eva Natus Šalamounová. Očekává se Mach a Šebestová - Adolf Born, Výstava poštovních známek -Brno 2005, Předklášteří u Tišnova - autoři Karel Zeman a Emanuel Ranný.
Ke známkám vytváří Jaroslav Tvrdoň i kupony a obálky prvního dne (FDC). Dílo Jaroslava Tvrdoně bylo představeno v květnu 2002 na autorské výstavě jeho miniaturní grafiky ve Vlčnově za účasti představitelů Svazu českých filatelistů.
V dubnu 2003 byla zahájena jeho výstava v Městské knihovně na zámku v Letohradě a v roce 2005 se počítá s jeho výstavou v Galerii na mostě, aby exlibristé dohnali své zpoždění.

 

zpět na obsah č. 1, 2003

 

Email ivanbohac@seznam.cz