Home

 

Spolek sběratelů

 Časopis

 Přihláška

 Adresy spolků

 

M. Jančáková

 Životopis

 Seznam exlibris

 Galerie exlibris

 

Různé

 Aktuality

 Sborník

 Sjezd 

 Ubytování

 Odkazy 

 

    

 

 

 

      

  číslo 1, 2003                                                                            další čísla


 

9. Doc. Josef Chalupský:

Exlibris vytvořená pro Emu Destinnovou.

 

exlibris bookplate for E.DestinnovaPokud je známo, tak pro Emu Destinnovou (1878-1930) bylo zhotoveno 5 exlibris (viz Zprávy SSPE 3/54, str.7). Vesměs nějak pozoruhodných. Ale jedno z nich, určené ke vlepování do starých tisků, má zvláštní význam. Je na něm zobrazeno děťátko se sepjatýma rukama uvízlé v hrudním koši lidské kostry či "smrti". Ostatně byl tu použit námět z Holbeinovy "Tance smrti". Kdo četl o Emě Destinnové např. knihu Holzknechta a Trita (Panton 1981), ví o jistém povahovém založení zpěvaččině. Autoři nechali toto exlibris zreprodukovat na vnitřních deskách citovaného vydání. Na první pohled jakoby kniha, kterou jste si koupili, patřila samotné Destinnové.
V knize přetiskli také exlibris, na kterém stará žena čte v rozevřené knize, ve které je německy psaná prosba "Herr, bewahre mir die Unschuld in den Tagen meiner Jugend" neboli "Pane, opatruj moji nevinnost v dobách mého mládí". Podařilo se modlící se duši Destinnové z prvního exlibris uniknout z osudového sevření a vzlétnout vzhůru, jak toužila? Na pamětní desce na břehu Nových řek v jižních Čechách je jí navržený nápis:

"Žijící, již smíte dosud všechny tyto krásy smavé zřít, vzpomeňte si při přeletu ptáků samot duše mé, jež dozajista vtělena do některého z nich, znovu vždy se vrací v místa štěstí svého zašlého."

 

zpět na obsah č. 1, 2003

 

Email ivanbohac@seznam.cz