Home

 

Spolek sběratelů

 Časopis

 Přihláška

 Adresy spolků

 

M. Jančáková

 Životopis

 Seznam exlibris

 Galerie exlibris

 

Různé

 Aktuality

 Sborník

 Sjezd 

 Ubytování

 Odkazy 

 

    

 

 

 

      

  číslo 3, 2003                                                                            další čísla


 

7. Ladislav Dvořák:

Za Petrem Dillingerem do Českého Dubu.

 

P.DillingerO malíři a grafikovi Petru Dillingerovi (1899 - 1954) jsem toho ještě před rokem mnoho nevěděl. Při výměnách, v aukcích a v antikvariátech se vyskytují jeho práce jen zřídka. Z jeho několika málo náhodně zahlédnutých lístků jsem nezískal nějaký výraznější dojem.
Na podzim roku 2002 jsem se ocitl jako obyčejný turista (tedy nikoli exlibrista jdoucí za konkrétním cílem) v Podještědském muzeu v Českém Dubu. Teprve zde se mi, co se Petra Dillingera týče, takříkajíc otevřely oči. Umělci, místnímu rodákovi, je zde trvale věnována celá jedna místnost - Kabinet Petra Dillingera. Instalovány jsou zde grafické cykly (lepty), obrazy a předměty z pozůstalosti. Od okamžiku spatření jeho cyklů obdivuji mistrův grafický styl, který tak přirozeně zapadá do české "šimonovskoboudovské" tradice.
Zvláště mě nadchl cyklus "Cesta za domovem" z let 1951 - 1952. Je tvořen dvanácti lepty s náměty z míst milých určitě nejen samotnému umělci. Jde o místa mezi Prahou a rodným Českým Dubem. Např. Máchovo jezero, Hamr na Jezeře, Mnichovo Hradiště a samozřejmě Český Dub s Ještědem v pozadí. Cyklus je vydán i ve formě pohlednic a je možno si jej zakoupit přímo v muzeu.To jsem velmi uvítal, neboť sbírám i pohlednice s kresbami či grafikou.
Až se někdy ocitnete v našem krásném Podještědí, možná i Vás potká příjemný zážitek v českodubském muzeu.

zpět na obsah č. 3, 2003

 

Email ivanbohac@seznam.cz