Home

 

Spolek sběratelů

 Časopis

 Přihláška

 Adresy spolků

 

M. Jančáková

 Životopis

 Seznam exlibris

 Galerie exlibris

 

Různé

 Aktuality

 Sborník

 Sjezd 

 Ubytování

 Odkazy 

 

    

 

 

 

      

  číslo 4, 2003                                                                            další čísla


 

7. PhDr. Ivo Prokop:
Gennadij Alexandrov.

 

Narozen r. 1949, absolvoval na fakultě umělecké grafiky Vysoké školy pedagogické v Omsku, je členem Svazu akademických malířů Ruska. Od r. 1993 žije a pracuje v České republice.
Od roku 1973 měl v ČSR jedenáct výstav individuálních a sedm kolektivních. Jeho první výstava 1996 v Praze byla uvedena pod názvem "Bílá, černá, bílá" a prezentovala sérii černobílých geometrických abstrakcí, na další překvapil návštěvníky svými barevnými snovými plátny, aby na další výstavě předstoupil před diváky se svými grafikami a monotypy. Ovládá všechny grafické techniky, umí využít všech předností, které mu nabízí struktura kovu či dřeva.
Náměty jeho exlibris čerpají z poklidu pražských zákoutí (saxofonista pod zámeckými schody, kočár na Karlově mostě), ze vzpomínek sdělených nebo vlastních (vojáci pro Jana Chrtka), z literatury (don Quijote) atd. Nevyhnul se ani erotice, o níž svědčila výstava Erotika v moderním umění na zámku v Duchcově (zdalipak si tam vzpomněl na Casanovu?).
Umí toho dost!
Líbí se mně jeho úvaha. Cituji: "Východní moudrost praví, že dokážeš úplně všechno, nebudeš - li myslet na bílou opici. Bylo by fajn, kdyby moje kresby působily stejně dobře a samozřejmě na zdi místní hospody i na zdi státní galerie, kdyby byly stejně zajímavé pro mou sousedku Helenu i pro blazeovaného kunsthistorika, a kdyby si archeolog, který je vykope v roce 5002, nebyl jist, zda se nejedná o dílo současného umělce. O to všechno bych moc stál, ale při práci se snažím tyhle myšlenky z hlavy vytěsnit. Skoro to nejde. Musím se přiznat, že je opravdu velmi těžké nemyslet na bílou opici."

zpět na obsah č. 4, 2003

 

Email ivanbohac@seznam.cz