Home

 

Spolek sběratelů

 Časopis

 Přihláška

 Adresy spolků

 

M. Jančáková

 Životopis

 Seznam exlibris

 Galerie exlibris

 

Různé

 Aktuality

 Sborník

 Sjezd 

 Ubytování

 Odkazy 

 

 



   

 

 

 

      

  číslo 1, 2004                                                                            další čísla


 

3. Eva Němcová:
Umělecký tiskař Jan Mauler.

 

J.PilecekObdivovat exlibris i volné grafické lístky, vlastnit je, vyměňovat, rámovat nebo je zařazovat do sbírky - to máme my, členové SSPE, přímo v "popisu práce". Dovedeme většinou určit autora i techniku, ale to není vše. Odkud k nám přicházejí, kdo má na jejich vzniku kromě grafika také zásluhu? No přece tiskař! Jméno nám většinou zůstane utajeno, a přece i na jeho práci závisí celkové působení uměleckého díla.
Měla jsem velké štěstí, když jsem se před několika lety setkala ve svém rodném městě Moravské Třebové s panem Janem Maulerem. Jako správný zvědavec jsem chtěla na vlastní oči vidět tisk z hloubky.
Navštívila jsem malou skromnou dílničku v rodinném domku, kde Jan Mauler tiskne. Okno do zahrady, lis, stůl a několik židlí, pořádek a přehlednost, tvořivá a pohodová atmosféra. Co přivedlo rodáka z Kostelce na Hané ke krásné a náročné práci uměleckého tiskaře?
Sám říká, že jej celý život provází barva a obrázek. Aby ne! U svého otce se vyučil písmomalířem a lakýrníkem a toto řemeslo vykonával od roku 1956 v Moravské Třebové. Zde se seznámil s nadšeným organizátorem výstav a dlouholetým členem SSPE dr. Ladislavem Loubalem a bylo rozhodnuto. Grafika Janu Maulerovi učarovala, začal studovat způsoby jejího tisku, seznámil se s našimi předními grafiky, kteří mu byli zpočátku skvělými učiteli - především Lad. Rusek a Josef Liesler, později se s mnohými stali dobrými přáteli a společně dali světu vynikající umělecká díla.
Z přibližně padesátky umělců, jimž J. Mauler tiskl s obrovským citem pro barvu jejich grafiky, jmenujme např. A. Borna, O. Janečka, J. Istlera, J. Šerých, L. Jandovou…
Ve veliké přátelství přerostla spolupráce s Jindřichem Pilečkem, který byl autorem prvního Maulerova exlibris. Častým hostem v dílně byl i Vladimír Komárek a během šestadvacetileté spolupráce vznikla řada vynikajících grafických listů. Vzhledem k tomu, že J. Mauler ovládá také sítotisk, opustilo jeho dílnu také velké množství autorských bibliofilií. V roce 1983 byl Jan Mauler přijat jako umělecký tiskař do Fondu výtvarných umělců a v roce 1994 za člena sdružení českých umělců grafiků Hollar v Praze.
Dne 22. 12. 2003 oslavil Jan Mauler v plné síle sedmdesáté narozeniny. Říká, že už nebude rozšiřovat okruh zákazníků, ne z obavy z nezvládnutí variant tisku, ale aby pozvolným odchodem do skutečného důchodu uvolnil prostor mladým uměleckým tiskařům. Doufám, že tento proces bude dlouhodobý, neumím si představit, že by v moravskotřebovské dílničce nevznikaly další krásné grafiky.
Přeji Janu Maulerovi pevné zdraví a spoustu elánu do práce, v níž má tak vynikající výsledky a která jej tolik těší. Ať v jeho Knize návštěv přibývají další záznamy nadšených hostů - spolupracujících umělců i obyčejných zvědavých návštěvníků, k nimž patřím i já.

zpět na obsah č. 1, 2004

 

Email ivanbohac@seznam.cz