Home

 

Spolek sběratelů

 Časopis

 Přihláška

 Adresy spolků

 

M. Jančáková

 Životopis

 Seznam exlibris

 Galerie exlibris

 

Různé

 Aktuality

 Sborník

 Sjezd 

 Ubytování

 Odkazy 

 

    

 

 

 

      

  číslo 1, 2004                                                                            další čísla


 

6. Jiří Soukup:
Náš přítel Anatolij Kalašnikov.

 

A. KalasnikovV součinnosti anglicko - ruské vychází rozsáhlá publikace s názvem: Exlibris vytvořená A. I. Kalašnikovem. Zasvěcenou předmluvu o grafikově tvorbě napsal William Elliot Butler, výkoný sekretář Mezinárodní federace sběratelů a přátel exlibris (FISAE). Publikace vyšla ve čtyřech svazcích malého formátu 75 : 56 : 20 mm současně ve dvou nakladatelstvích. V nakladatelství Tverj Lilia Print v Rusku a Bicester The Primrose Akademy Anglie. Celkem ve 150 číslovaných exemplářích vázaných v kůži. Je zpracován kompletní seznam exlibrisové tvorby, a zmenšené reprodukce všech exlibris dosud vytvořených. Dřevorytová až po č. 971 (Antoni Oliver i Branga), 4 exlibris v technice leptu se samostatným opusovým číslováním a 2 knižní značky ryté v bronzu. Je připojen i rejstřík majitelů exlibris. Přebal je vyzdoben dřevoryteckým autoportrétem A. I. Kalašnikova, frontispice každého svazku je fotografický portrét grafika z různých dob a za různých situací.
William Elliot Butler (1939) je znám v mezinárodních i našich sběratelských kruzích jako sběratel a oddaný organizátor akcí i kongresu FISAE. 
Anatolij Ivanovič Kalašnikov (5. 4. 1930) je světoznámým dřevorytcem, tvůrcem mistrovských i vícebarevných exlibris, nositelem mnoha cen, věrným přítelem českých exlibristů, obdivovatel Prahy, Sobotky a jiných měst a naší krajiny. Mnohokrát u nás pobýval, mnohokrát u nás vystavoval. Má mezi našimi sběrateli mnoho obdivovatelů a přátel.

zpět na obsah č. 1, 2004

 

Email ivanbohac@seznam.cz