Home

 

Spolek sběratelů

 Časopis

 Přihláška

 Adresy spolků

 

M. Jančáková

 Životopis

 Seznam exlibris

 Galerie exlibris

 

Různé

 Aktuality

 Sborník

 Sjezd 

 Ubytování

 Odkazy 

 

    

 

 

 

      

  číslo 1, 2004                                                                            další čísla


 

7. PhDr. Ivo Prokop:
Petr Ptáček.

 

Petr PtacekNa letošní valné hromadě jsem se setkal s mladě vyhlížejícím mužem, který seděl sám u stolku, na němž měl položenou celou řadu litografických listů, které mne upoutaly svou atmosférou starých časů, kdy na automobilových závodech burácely motory bugatek, tehdy, kdy ještě závodil Nuvolari a Caracciola, kdy létaly jednoplošníky a mořím vládly ponorky. Listy jsou převážně v různých odstínech modři a šedi, které používá při kresbě moře, horizontu a oblohy a vystihuje tak ponurou náladu zimního Atlantiku. Listy jsou také v kombinaci žluté a černé, zdůrazňující prach a vedro při automobilových závodech. Jeho litografie jsou na vysoké technické úrovni, je na nich vidět, že je dělal profesionál.
A ještě přidám důležitou poznámku: Ptáček je svůj, neopisuje!
Petr Ptáček se narodil 16. 10. 1965 v České Lípě, maturoval na SVVŠ, v r. 1991 se přistěhoval do Prahy, 1992 - 1994 se vyučil technice ruční a ofsetové litografie se zaměřením na uměleckou grafiku, 1994 byl přijat do grafických dílen Akademie výtvarných umění a v r. 1995 se stal odborným asistentem na AVU pro obor "grafické techniky".
Má za sebou dvě samostatné výstavy ("BY AIR" v Táboře, Obrazy, kresby a grafiky" v Písku), řadu společných výstav (Ruční litografie v Terezíně, Výstavu pedagogů grafické školy AVU v Praze, Krásné stroje v umění 2003 a 2004 na Pražském výstavišti), připravuje se na výstavu pořádanou při příležitosti 100 let českého autoklubu v Karolinu, účastní se soutěží Grafika roku. Vedle knižních ilustrací (především pro nakladatelství Fragment a pro časopis Historie a plastikové modelářství), navrhoval plakáty, reklamy, novoročenky pro prodejce automobilů Toyota, autoklub BMW aj., realizoval desítky ilustrací na krabičky plastikových modelů a dokonce i obrázek myslivce pro "Starou mysliveckou".
Jeho práce jsou v mnoha soukromých sbírkách domácích a zahraničních.
V r. 2004 se stal členem SSPE.

zpět na obsah č. 1, 2004

 

Email ivanbohac@seznam.cz